Още

    Кулата на Херкулес – най-старият функциониращ фар в света

    Сред просторния крайбрежен пейзаж се издига висок фар, като излязъл от древните приказки – Кулата на Херкулес. Това е най-старият фар в света, който функционира и днес. Всяка вечер светлината, в миналото захранвана със зехтин, проблясва над водите на Атлантическия океан, насочвайки безопасно корабите към скалистия залив. През вековете фарът се е превърнал в неизменна част от пейзажа на Ла Коруня.


    Кулата на Херкулес

     

    Кулата на Херкулес се намира в Северозападна Испания. Тя служи като фар и ориентир на входа на пристанището Ла Коруня от края на I век сл. Хр. и е построена от древните римляни. Кулата се издига върху скала с височина 57 м. Самият фар е висок още 55 м, от които 34 м съответстват на римската зидария. Останалите 21 м са от XVIII в., когато е извършена реставрацията, ръководена от архитекта Еустакио Джанини. Той надгражда римската основа, издигайки две осмоъгълни форми. 

    Легенди за Кулата на Херкулес

    Както за всяко древно място, и за Кулата на Херкулес се носят легенди. Съществуват две съвсем различни предания, свързани с фара – испанско и ирландско.

    Испанската версия разказва как Херкулес убива тук гиганта Герион със стрела, потопена в кръвта на Хидра. Убийството на този великан се смята за един от дванадесетте митични подвига, извършени от Херкулес. Говори се, че костите на гиганта лежат под фара и до днес. Могат да се видят и изобразени на огромния компас, разположен на брега наблизо.

    Във второто предание се разказва за Бреоган ирландски митичен герой, от предците на келтите. Той отплавал до Иберия и основал град, наречен Бригантия, и построил голяма кула Кулата на Херкулес. Според някои твърдения това може да е и Вавилонската кула от Библията. От върха на кулата синът на Бреоган видял Ирландия и келтите отплавали за острова.

     

    Най-старият фар днес

    В наши дни фарът е включен в списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Кулата на Херкулес е единственият напълно запазен римски фар, който все още се използва за морска сигнализация. Той свидетелства за сложната система за навигация в древността и дава представа за атлантическия морски път в Западна Европа.

    ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 

    Любопитно: 8 очарователни животни, за които не сте чували

    Махабат Макбара – мавзолей като никой друг

     

    Реставрацията на фара, осъществена през XVIII век, е защитила централната част на оригиналния римски паметник, като същевременно е възстановила техническите му функции.

    Посещение на Кулата на Херкулес

    Във фара функционира музей, представящ развитието на съоръжението и на Ла Коруня. Една от интересните истории, с които посетителите могат да се запознаят, е за атаката, организирана от Франсис Дрейк. През 1589 г. флота от 176 кораба и 5 000 мъже нападнали града. Шестима войници защитавали фара и успели да удържат атаката над него в продължение на девет дни, като се прехранвали единствено с птици, уловени, когато са кацали на фара.

     

    Посетителите могат да разгледат римските руини в основата на фара, както и да изкачат 234-те стъпала до върха му. От там се разкрива прекрасна 360-градусова панорамна гледка към Ла Коруня и Атлантическия океан.

    В близост до Кулата на Херкулес се намира и огромен келтски компас, представляващ мозайка с диаметър 25 м. Освен осем стрелки, следващи посоките на света, той съдържа символите, идентифициращи келтските нации: мидаГалисия, черепът и костите на Герион – Тартес, детелина Ирландия, магарешки бодил Шотландия, трискелион – остров Ман, драконУелс, слънцето, залязващо над морето – Корнуол и хералдическият символ на Бретан.

    Фарът на Херкулес днес представлява оживено място, пазещо историята на далечни времена.

    За още любопитни новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК: ИскамДаЗнам

     

    ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 

    Трите надписа на Омуртаг  

    Най-важната битка във войната между Картаген и Римската империя

    Битката при Мобей – една от най-мащабните през Античността  

    Мистерията на Колският свръхдълбок сондаж. Стигна ли СССР до ада?

    10 от най-красивите гръцки острови

     

     ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 

    Топ 20 древни китайски изобретения – част I

    Великата зелена африканска стена

    Как съветският съюз уби един от най-гениалните си учени – Историята на Николай Вавилов

    Инж. Чавдар Каменаров: Енергията на бъдещето вече е в ръцете на България

    Буртанж – историята на звездовидното нидерландско селце

    Кой е бил мъжът с желязната маска?

    Кой е най-дългият път в света

    10 известни личности, които са били ужасни хора

    Още публикации

    Коментари

    ВАШИЯТ КОМЕНТАР

    Моля, въведете коментар!
    Моля, въведете името си тук

    Мобилно приложение за Android и iOS

    Най-нови